• Nyitólap
  • Rendezvényeink
  • Magunkról
  • Hírek
  • Partneroldalak
  • Támogatók
  • Kapcsolat
  • English
  • Tudástár

Első Észak-magyarországi ADHD-konferencia 2014. április 12. 9-16-ig Debrecenben

Nagy örömmel köszönjük a 145 résztvevőnek az érdeklődését, az előadóinknak a nagyszerű előadásokat, az adhd-magyarország csapatának a munkáját, minden segítőnek, hogy részt vett a munkában, hogy segíthesünk a családoknak a pedagógusoknak, megérteni és  megismerni az ADHD problémáját.    

 

     

                                                                                                                                                                                  

OLVASSON BELE AZ ELÓADÁSOK ANYAGÁBA!

(Az előadások anayagai folyamatosan kerülnek fel, jelenleg 1 db került feltöltésre)

 

Dudás Mária : Születéskor már eldől?  elolvasom

 

A ChromaGen rendszer alkalmazása a diszlexia korrigálására  elolvasom

 

 

xoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxox

 

Dudás Mária:Születéskor már eldől?

Gyermekasztrológusként gyermekek személyiségelemzésével és nevelési tanácsadással foglalkozom. Arra törekszem, hogy minél több szülővel és gyermekekkel foglalkozó szakemberrel ismertessek meg egy másfajta szemléletmódot, segítve a gyermekek egyéniséggé válását és a harmonikus családi kapcsolatok kialakítását.

Pár éve találkoztam először a hiperaktivitás témájával, amikor megismerkedtem Hajdu Ágival és az általa képviselt Alapítvánnyal. Akkor kezdtem el kutatni és figyelni, hogy ez a sajátosság hogyan jelenik meg egy gyermek születési horoszkópjában. A tüneteket sikerült az asztrológiai szimbólumok nyelvére „lefordítani” és arra a következtetésre jutottam, hogy a problémára utaló jelek már születéskor látszanak a gyermek horoszkópjában, így tulajdonképpen már a megszületés pillanatától lehetne a kicsiket célirányosan fejleszteni, vagy a gyengébb adottságokat egyszerű hétköznapi módszerekkel edzeni.

Az előadásom címében feltett kérdésre tehát az én válaszom az, hogy igen, a hiperaktivitásra utaló jelek, már születéskor látszódnak egy gyermek születési horoszkópjában. A kérdés így csak az marad, hogy mi van akkor, ha erre már a születéskor rálátunk, a gyermekek megkapják a célirányos odafigyelést, szükség esetén fejlesztést, akkor ez hogyan befolyásolja későbbi életüket? Mennyivel válnak integrálhatóbbakká? Remélem a közel jövőben sikerül egy olyan programot elindítanom, amelyben erre a „kísérletre” mód nyílik, és statisztikai adatokkal tudjuk mérni a módszer hatásait.

Mivel a hiperaktivitást temperamentumbeli sajátosságként kezeljük, ezért a személyiségelemzésnél ezt szoktam első lépésként megvizsgálni. Az asztrológiában, a pszichológiában használt négy temperamentumbeli sajátosságot, a négy elem (Tűz, Föld, Levegő, Víz) szimbolizálja. Általánosságban elmondható, hogy a hiperaktív sajátossággal született gyermekek szinte mindegyikénél megfigyelhető, hogy a Föld elem által szimbolizált képesség hiányként mutatkozik. Ez a képesség adná a belső féket, a szabályok elfogadását, a monotónia tűrő képességet, a kitartást. Az is megfigyelhető, hogy általában ellentétes energiák, vagy egymást erősítő energiák dolgoznak bennük, amik belső feszültséget, állandó mozgáskényszert, frusztráltságot okoznak, hiszen a már előbb említett fék hiánya nem tudja ezeknek a működését befolyásolni.

A gyermek temperamentumvizsgálata során tehát egyértelműen kiszűrhetők, hogy milyen alapkészségek hiányoznak belőle. Az előbb említett képesség hiánya mellett sűrűn előfordul egy másik elem hiánya is. A szociális kapcsolatok szempontjából fontos lenne az érzelmek kimutatása, az együttérzésnek a képessége, melynek hiánya szintén a gyermek temperamentumában látszódik. Ennek a képességnek a hiánya egy temperamentumos gyermeknél agresszív megnyilvánulásokat eredményezhet, hiszen nem érzi át, hogy a másiknak milyen fájdalmat okoz akár fizikailag, akár szóban.

Az előadásomban példaként bemutatott hiperaktív gyermek születési horoszkópjában tökéletesen látszanak azok a hiperaktivitásra utaló jelek, amik később meg is mutatkoztak rajta.

A temperamentum szempontjából mindkét fentebb említett képességbeli hiány látszik, tehát mind a fékező energia, mind az érzelmi intelligencia, fejlesztésre szorul. Emellett az Ő esetében egymást erősítő energiák (Tűz és Levegő) dolgoznak benne. Szimbolikusan elég csak abba belegondolnunk, hogy a levegő szítja a tüzet, és ha nincs földünk vagy vizünk, akkor a folyamatosan táplált tűz igen nagy rombolásra képes.

Továbblépve a példaként bemutatott gyermek horoszkópjának vizsgálatában, más jeleket is találunk, ami a későbbi hiperaktív viselkedés kialakulásához vezetett.

Látszik például, hogy nagyon erős akarata van, sikerorientált, ami jól is kihasználható pl. akkor ha rendszeresen sportol. Ha nem ezt teszi, ha kudarcokat kell megélnie, akkor viszont nem a pozitív hatással találkozunk, hanem más módon, renitens viselkedéssel, túlmozgással igyekszik kivívni környezete figyelmét.

Emellett megtaláljuk azt a jelet is, ami azt mutatja meg, hogy számára komoly problémát okozhat figyelmének összpontosítása. Már az is épp elég nehézség, hogy egyhelyben üljön, de emellett minden apró dolog, történés azonnal eltereli a figyelmét arról, amit épp tesz, vagy amire figyelnie kellene. Mivel ez ösztönös reakcióként alkotja személyiségének részét, tudatosan ezt nem képes kezelni.

Fontos azt is meglátni még a gyermekben, hogy mindezen problémát okozó sajátosságok mellett még alapvetően egy nagyon független, egyedi és nagyon okos gyermekkel állunk szemben. Igazi zsenialitás lakozik benne, ami csakis akkor tud kibontakozni, ha elfogadó közegbe kerül. Ellenkező esetben könnyen előfordulhat, hogy elkallódik, kirekesztődik, és öntörvényű felnőtt válik belőle.

Elvonatkoztatva a példától, kicsit még kitérnék, hogy milyen hiperaktivitási jellemzőket láthatunk még meg egy asztrológiai elemzés alkalmával.

A figyelemzavart nem csak az ösztönös „mindent szemmel akarok tartani egyszerre” jellemző okozhatja, ugyanígy megjelenhetnek összpontosítási képtelenségben bizonyos gondolkodástípusok is. Ezt is lehet fejleszteni, megtanítani a gyermeket saját tanulási módszer kialakítására. Természetesen nincs könnyű dolgunk, ha a hiperaktivitás több tünete is jelentkezik, ez esetben már speciális fejlesztés szükséges.

Következő kényes pont, amit szintén nyakon csíphetünk már a születéskor, a viselkedési problémák. Az egyik ilyen az önbizalomhiány, ami vagy visszahúzódást eredményez (ezt egyéniségének többi része mutatja meg, hogy melyik típust produkálja) vagy az osztály bohócává válik, mert így kompenzálja belső bizonytalanságát.

És sorolhatnám még a többi problémát, ami szintén már születéskor látszik egy gyermek horoszkópjában. Ilyen az, ha dühkitörésre hajlamos, ha könnyen motiválatlanná válik, ha szorongó alkat, ha kényszeres, a szokások rabja, és látszik, ha hajlamos bipoláris zavarra.

Összefoglalva, miben is segíthet az asztrológia?

-        A hiperaktivitás vagy bármely más képességbeli hiányosság korai felismerésében.

-        Személyre szabott, korai képesség fejlesztés kialakításában, megfelelő szakember segítségével.

-        Szülők és gyermek közti harmonikus kapcsolatok kialakításában, hiszen a személyiség ezzel a módszerrel történő feltárásával az is megoldható, hogy a szülők és gyermek illeszkedését is megvizsgáljuk.

Dudás Mária gyermekasztrológus, nevelési tanácsadó

Telefon: 06/30-451-5002

E-mail: astromarcsi@gmail.com

www.belsobeke.com

www.belsobekeegyesulet.com

xoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxoxox

A ChromaGen rendszer alkalmazása a diszlexia korrigálására

      A diszlexia egyik leggyakoribb oka a látórendszer (érző, mozgató) bizonyos területeinek a „túlingerlődése, ill. túlingerlékenysége”. A túlingerlődés leginkább a látórendszer ú.n. magnocelluláris részében alakul ki, azaz a magnocelluláris neuronok rendellenes működéséről van szó. A nervus opticustól kezdve a látópályán kétféle neuronrendszer fut végig. A magnocelluláris ill. a parvocelluláris rendszer. A magnocelluláris neuronok 10x nagyobb idegsejtek, mint a parvocelluláris neuronok. A parvocelluláris neuronok szállítják a lassú, magas kontrasztú információkat (színek, részletek, állóképek), míg a magnocelluláris neuronok a gyors, alacsony kontrasztú információkat (mozgásérzékelés, mélységlátás, a tárgyak helyzetének a felismerése). Összefoglalva, a parvocelluláris rendszer érzékeli, hogy MIT, míg a magnocelluláris rendszer, hogy HOL látjuk az adott tárgyat. Az olvasási képesség kialakulásának alapfeltétele, hogy a két rendszer szinkronban működjön. Az olvasási nehézség feltételezett egyik leggyakoribb oka, hogy a magnocelluláris neuronok fejletlenebbek a kelleténél, és ezért az ingerület-vezetési képességük nem kielégítő, azaz nem képesek az impulzusokat olyan tempóban továbbítani, mint amilyen tempóban azok érkeznek, így az adott idegsejten kialakul az excitáció (túlingerlődés).

 

   A ChromaGen szűrők jótékony hatása abban áll, hogy lelassítják az információ haladását a látópályában, olyan mértékben, hogy a magnocelluláris rendszer képes legyen megfelelő tempóban továbbítani az impulzusokat. A filter RESZINKRONIZÁLJA, SZELEKTÍVEN MEGVÁLTOZTATJA az információ haladásának a sebességét a látópályában azáltal, hogy megváltoztatja a szembe jutó fény spektrális összetételét, amely egy megváltozott ingert jelent. Valószínű, hogy ezt a megváltozott ingert az adott esetben fejletlenebb idegrendszer könnyebben feldolgozza.

 

   Következtetés: A ChromaGen szemüveglencse használatával folyamatosan csökken a hibásan olvasott szavak száma, és nő a szóolvasási sebesség /szó/perc/. Ez megfigyelhető a speciális oktatásban nem részesült, de különösen a speciális oktatásban részesült páciensek esetében. Több betűt, akár szót látnak be egyszerre, mint a szemüveg használata nélkül, emiatt gyorsabban, többet tudnak olvasni, és kevesebb hibát ejtenek. Leggyakrabban a betűkihagyás, a toldalékok fölcserélése típushibák csökkennek. A szemüveg és a reedukáció együttes alkalmazása még hatékonyabban segít a részképesség zavarokkal küzdők olvasásának korrigálásában. Különösen észrevehető és mérhető a javulás az első, lencse nélküli, illetve az egy hónapos szemüveg viselést követő olvasás, valamint az első, lencsével, illetve az egy hónapos szemüveg viselést követő olvasás összehasonlításakor.

 

 

 

 

 

 

Vissza a rendezvényekhez!

  • ATK
  • Mackókuckó
  • FelnőttADHD
  • Hová forduljak?
  • A Hiperaktivitásról
  • Alternatív módszerek
  • Múltunkból
  • Szülői kérdőív
  • Szakmai kérdőív
  • Bannercsere
  • Hírlevél
  • Hirdetések
  • Videók

Pályázataink

Emberi Erőforrás Támogatáskezelő
NEA-TF-18-M-0287 Működési támogatás
1.650.000,-Ft

Európai Szociális Alap
20.000.000,-Ft


Raabe
szakmai megvalósító

ADHD a Facebookon

Galéria

Galéria 4
Galéria 3
Galéria 2
Táborozás

További képgalériák